Kaip teisingai elgtis miškuose?

Kaip teisingai elgtis miškuose?

Nepalik po savęs pėdsakų gamtoje

 

Pastebiu, kiek daug žmonių nori praleisti laiką gamtoje, kas yra visiškai nuostabu. Iš jos galime pasisemti išties daug: ramybės, susikaupimo, grožio, gryno oro, naujų minčių ir poilsio. Bet ar dažnai susimąstome, kaip joje elgiamės? Kaip po mūsų apsilankymo jaučiasi gyvūnai? Prisipažinsiu  ne visada susimąstome ir mes. Taip yra dėl žinių stokos apie miško gyvenimą. Dėl to pateikiu keletą labai paprastų, bet itin svarbių faktų, kurie kitą kartą, tikiuosi, iškels klausimą, ar nepalieku neigiamų pėdsakų miškui ir gyvūnijai po savęs?

 

Duosiu labai paprastą pavyzdį – kai ateiname į svečius, nepradedame dėstyti savo taisyklių ir elgtis, kaip mums patogu. Norėdami apsižvalgyti, atsiklausiame. Pamatę mums patikusį daiktą, nepuolame jo liesti ar juolab, dėtis į kišenę, kaip suvenyrą į savo namus. Gerbdami kitų žmonių susikurtą erdvę, netriukšmaujam ir savavališkai nepaleidžiam muzikos visu garsu. Sėdime ant sofos ar kėdžių, o ne ant palangių ar lentynų. Nes priešingai, ar dar kas nors jus pakviestų į savo namus? Hmm...manau būtumėt nemandagiai išvaryti lauk. 

 kalnai

 

Atvykus į gamtą, einame per laukinių gyvūnų namus, tad mūsų elgesys turi būti panašus, kaip ir svečiuose. Tik čia nereikia atnešti lauktuvių. Atvažiuojame pasidžiaugti natūralia gamta, po to susirenkame savo daiktus ir paliekame ją tokią, kokią radome. 

Norint išsaugoti laukines vietoves, galime padaryti daug smulkių dalykų, kurie mums būtų net nepastebimi, bet turi neapsakomai daug teigiamos įtakos miško gyventojams. 

 

Palikite tai, ką radote 

Vienas iš būdų, kaip žmogus susipažįsta su pasauliu, yra lytėjimas. Tačiau ne visose situacijose tai geras pasirinkimas. Gamtoje kiekviena detalė yra savoje vietoje, o miško lankytojai atėję ir kažką pakėlę, nulaužę, padėję į kitą vietą arba pasiimdami namo, padaro žalą. Ypač tuomet, jei iš svetimų šalių atsivežame nevietines rūšis.

 

Tinkamai išmeskite atliekas 

Laukiniai gyvūnai turi rasti maisto savo natūralioje aplinkoje. Palikti šiukšles ar nesurinkti net menkiausių maisto likučių yra didelis, didelis raudonas ne. Gyvūnas, radęs žmogaus paliktą maistą, vėl ir vėl grįš į tą pačią vietą jo ieškoti, nes tikėsis rasti daugiau. 

Dažnai maitinami laukiniai gyvūnai atpranta ieškoti maisto patys. Tai keičia natūralų jų elgesį,  kenkia jų sveikatai. Jau nekalbant apie kitas žmonių paliekamas atliekas, kuriose gyvūnai gali įsipainioti, susižeisti ar įstrigti. Net pati mažiausia palikta šiukšlė ar maistas turi savų padarinių.

 

Stebėkite laukinę gamtą iš tolo

Gerbdami miško gyventojus, turime elgtis atsakingai ir pamatę, pavyzdžiui, stirną, nešūkauti. Kad ir kaip apsidžiaugtumėte ją pamatęs. Ko gero, jums toks susitikimas labai retas, bet stirnai, bus koks trečias ar ketvirtas dienoje. Stebėkite gamtą iš toli ar per žiūronus, nesiartinant nei prie vieno gyvūno. Nesvarbu tai kiškis, driežas, ar lapė  visiems sukeliame stresą būdami arti ar juos paimdami ant rankų.

 

ramybe

 

Nelieskite gyvūnų

Atrodo, smulkmena trumpam paimti mažytį gyvūnelį ant rankų, kad parodyti kitiems ar pačiam juo pasigrožėti. Tačiau pasekmės gali būti gan liūdnos, ypač su jaunikliais, nes jų tėvai, užuosdami svetimą žmogaus kvapą, gali per anksti palikti savo mažuosius. 

Taip pat yra ir su gyvūnų gyvenamosiomis vietomis. Visada stenkitės eiti tik per keliukus, nes pasikartojantys žmonių užklydimai prie gyvenviečių, gali paskatinti laukinius gyvūnus jas palikti, atsisakyti veisimosi ar savo poilsio vietų. O tai padaryti itin paprasta, juk per savaitgalį, šimtai žmonių apsilanko miškuose.

 

Decibelai 

Apie fejerverkų atsisakymą įvairiose šventėse turbūt reikėtų parašyti atskirą knygą, nes gyvūnijai daroma žala yra didžiulė. Gyvūnai labai stipriai reaguoja į triukšmą ir stengiasi nuo jo pasislėpti. Taip jie eikvoja energiją, kurią nėra taip paprasta atgauti, o ji žutbūt reikalinga kiekviename žingsnyje. 

Taipogi pagalvokite apie šūkavimus, garsų muzikos leidimą ir šuns lojimą. Visą tai sutrikdo harmoningą miško gyvūnijos pasauly. 

 

Venkite laukinės gamtos jautriais laikais: poravimosi, lizdų kūrimo, jauniklių auginimo

 

Stebėkite savo šunis

Žinau, kaip norisi paleisti palakstyti savo keturkojus draugus miškuose. Ir jei tą darome atsakingai, eidami pro žmonėms padarytus kelius, viskas yra gerai. Bet jei jūsų šuo loja, garsiai dūksta, gaudo paukščius ar kitus gyvūnus....pagalvokite, kad linksma tik jūsų šuniui. Tokiais atvejais patariu vedžioti augintinį su pavadėliu ir tuo pačiu nuolat mokinti, kaip elgtis laukinėje gamtoje nieko neišgąsdinant. 

 

Tad ką mums reikėtų daryti?

Rūpintis ne tik savimi ir savo artimaisiais, bet ir aplink esančiu pasauliu. Juk toli gražu nesame ten šeimininkai, todėl pasauline gyvūnu dienos proga, Lukna nori priminti, kad mylėkim ligi dangaus ne tik savo augintinius, bet ir tuos, kurie gyvena taip mūsų pamiltoje gamtoje. Kiekviena detalė, kiekvienas augalas ir kiekvienas gyvūnėlis, net ir pats mažiausias – svarbus. 

 

gamta